W lidze MLS bierze udział 29 drużyn, które rywalizują w dwóch konferencjach: wschodniej i zachodniej. W fazie play-off występuje po siedem najlepszych drużyn z obu konferencji oraz dwa kluby wyłonione w meczu 1/16 finału.
Liga MLS
Do ligi MLS nie można bezpośrednio awansować w wyniku dobrej postawy sportowej. Aby uczestniczyć w rozgrywkach MLS należy wykupić miejsce w lidze, co uczynił kilka lat temu David Beckham, chcący wprowadzić na amerykańskie salony Inter Miami.
MLS - Historia
Pierwszy sezon MLS rozegrano w 1996 roku, a historycznym zwycięzcą został D.C. United. Klub ze stolicy rok później obronił tytuł, a w 1999 roku ponownie wygrał ligę MLS. Pomimo trzech zwycięstw w czterech pierwszych latach, to nie D.C. United jest najlepszym klubem w historii MLS. Los Angeles Galaxy aż pięciokrotnie zdobyło tytuł zwycięzcy MLS, a ostatni raz ta sztuka udała się klubowi z Kalifornii w 2014 roku.
Europejskie gwiazdy w MLS
Liga amerykańska od kilku lat jest popularnym kierunkiem dla wybitnych zawodników, którzy są bliscy piłkarskiej emerytury. Do najpopularniejszych zawodników ostatnich lat, występujących w lidze MLS należą:
- Lionel Messi
- Luis Suarez
- Zlatan Ibrahimović
- Andrea Pirlo
- Wayne Rooney
To tylko kilka nazwisk z wielu słynnych zawodników, którzy na przysłowiowej "piłkarskiej emeryturze" zasilili szeregi MLS-u. W tabeli najlepszych strzelców ligi amerykańskiej próżno jednak szukać znanych z europejskich boisk zawodników. Najlepszym strzelcem w historii ligi jest mający polskie pochodzenie Chris Wondolowski, który w barwach San Jose Earthquakes w 400 występach zdobył aż 169 goli.
Polscy piłkarze w MLS
MLS jest również popularnym kierunkiem dla polskich zawodników, dla których liga amerykańska była trampoliną do europejskiego futbolu. Do najlepszych Polaków występujących kiedykolwiek w MLS należą:
- Robert Warzycha
- Roman Kosecki
- Przemysław Frankowski
- Adam Buksa
- Karol Świderski