Meistriliiga, czyli estońska ekstraklasa składa się z zaledwie 10 drużyn. Sezon rozgrywany jest w systemie kołowym, co sprawia, że trwa on aż 36 kolejek. Aż 3 drużyny uzyskują prawo do gry w europejskich pucharach, natomiast do niższej klasy spada tylko najsłabsza ekipa. Dodatkowo, zespół, który zajmie 9. miejsce, rozgrywa baraż o utrzymanie.
Liga estońska
Ekstraklasa estońska została założona po rozpadzie ZSRR, dokładnie w 1992 roku. Pierwszym mistrzem Meistriliigii był klub Norma Tallinn, który został zlikwidowany w 1997 roku, a więc pięć lat po zdobyciu tytułu mistrzowskiego. Należy pamiętać, że istniały rozgrywki mistrzostw Estonii przed założeniem Meistriliigii, aczkolwiek podlegały one pod rozgrywki organizowane przez ZSRR.
W lidze estońskiej postawiono na niestandardowe rozwiązanie – sezon rozgrywany jest w systemie kołowym. Oznacza to, że każda drużyna mierzy się z innymi w lidze aż czterokrotnie. Powoduje to rozegranie, aż 36 kolejek, przy zaledwie 10-cio drużynowej lidze. Mistrz Estonii może w następnym sezonie wziąć udział w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów. Z ligi estońskiej można dostać również się do Ligi Konferencji Europy – prawo gry otrzymują wicemistrz oraz trzecia drużyna. Spadek do Esilligii, a więc do niższej klasy rozgrywkowej przewidziany jest tylko dla najgorszej drużyny danego sezonu. Dodatkowo, przedostatnia drużyna rozgrywa baraż o utrzymanie.
Co ciekawe, w lidze estońskiej występuje spora ilość zawodników, która w przeszłości była związana z polską ekstraklasą. Jeżeli chodzi natomiast o Polaków występujących w lidze estońskiej, to w całej historii było ich zaledwie dwóch. Pierwszym z nich był Damian Jaroszewski, bramkarz, który od 2002 roku grał w barwach Levadii. Drugim również był bramkarz – Marcin Zomerski, który w 2012 roku dołączył do Nomme Kalju.