W rozgrywkach austriackiej Bundesligi bierze udział 12 drużyn, które po sezonie zasadniczym dzielą się na grupę mistrzowską i spadkową. Mistrzem kraju zostaje najlepszy klub grupy mistrzowskiej, natomiast z ligi spada tylko jedna drużyna.
Liga austriacka
Mistrzostwa Austrii w piłce nożnej rozgrywane są od 1911 roku. Od tego czasu wielokrotnie zmieniała się nazwa rozgrywek, ich format, a nawet państwa, których drużyny występowały w najwyższej lidze austriackiej. Pierwszym zwycięzcą ligi austriackiej został Rapid Wiedeń. Dopiero w 1974 roku ligę austriacką przekształcono w Bundesligę, a jej pierwszym mistrzem został nieistniejący już Wacker Innsbruck.
Liga austriacka - Zasady
Rozgrywki austriackiej Bundesligi składają się z dwóch części. Najpierw rozgrywane są 22 kolejki ligowe, a następnie 6 najlepszych drużyn trafia do grupy mistrzowskiej. Pozostałe drużyny trafiają do grupy spadkowej, gdzie walczą o utrzymanie w lidze. Mistrzostwo kraju daje bezpośredni awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów, a wicemistrzostwo oznacza grę w eliminacjach do tych rozgrywek. Zajęcie 3. miejsca w lidze oznacza grę w eliminacjach do Ligi Europy. Z ligi spada tylko jedna drużyna, która zdobędzie najmniej punktów w grupie spadkowej.
Polscy piłkarze w lidze austriackiej
Kluby z ligi austriackiej bardzo niechętnie sięgają po obcokrajowców, przez co próżno szukać tam wielu polskich piłkarzy. Mimo to, warto wspomnieć o kilku Polakach, którzy w Austrii przeżyli swoje najlepsze piłkarskie lata. W sezonie 2000/01 mistrzem Austrii w barwach Tirola Innsbruck oraz królem strzelców z 22 golami został Radosław Gilewicz. Po mistrzostwo Austrii dwukrotnie sięgał również Kamil Piątkowski, który w barwach Red Bull Salzburga zadebiutował nawet w rozgrywkach Ligi Mistrzów.